вимоги сортів cої до умов вирощування

 

Грунти: найкращими є забезбечені елементами живлення грунти з близькою до нейтральної реакцією pH (темно-сірі опідзолені, чорноземні). Потребує чистих від бур'янів площ.

Попередники: кращими є озимі і ярі зернові, круп'яні, а також просапні культури.

Обробіток грунту: після зернових та круп’яних – 1-2 лущення і зяблева оранка на глибину 25-27 см та ранньовесняне боронування, потім культивація з вирівнюванням.

Удобрення: Соя добре відзивається на грунтову родючість, використовує післядію добрив, позитивно реагує на вапнування. Оптимальна доза добрив N30-60P60K45-90.

Найбільш ефективними є - фосфорно-калійні добрива. Вносити їх необхідно під основний обробіток грунту, а азотні весною перед сівбою. Обов’язковим заходом є обробка насіння перед сівбою препаратом бульбочкових бактерій.

         Сівба. Сіяти потрібно, коли грунт на глибині 10 см прогріється до 10-12°С, за календарними строками - це ІІІ декада квітня – І декада травня. Спосіб сівби широкорядний, ширина міжрядь - 45 см., на чистих площах і при використанні відповідних сортів можливий - суцільний.

Норма висіву. Для сортів Київська 98, Анжеліка, Елена 600 тис. схожих насінин/га, для сортів Устя, Ворскла і Легенда – 700 -750 тис. насінин/га, глибина загортання 4-5 см.

         Догляд за посівами. Для боротьби з бур’янами на посівах сої проти однорічних та багаторічних злакових та дводольних бурянів краще застосовувати післясходове обприскування гербіцидом Фабіан у дозі 100 г/га. Для боротьбі з перерослою лободою, щоб підсилити дію Фабіану можна за допомогою баковою суіміші з Набобом (100 г/га + 1л/га). При необхідності проводять також 1-2 міжрядні рихлення – перше у фазу 3-4 справжнього листка і друге перед змиканням рядків.

         Збирання врожаю. Збирають сою у фазі повної стиглості прямим комбайнуванням, при вологості зерна 14-16%. Швидкість обертання барабану 600-700 об/хв. Після збирання необхідно зразу провести очистку насіння і при необхідності просушити.